وبلاگ هکاتون هوشمندسازی داده ها

آخرین اخبار و اطلاعیه های رویداد را در اینجا دنبال کنید ...

در رویداد چالش کلان داده سال 1396 چه گذشت؟

کلان داده یکی از موضوعات رو به رشدی است که از چندسال گذشته تا کنون بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نحوه ذخیره سازی و بهره برداری از داده ها در طول کل چرخه تولید تا مصرف، مرز سازمان و کشور را مشخص می­کند و چگونگی مدیریت این موضوع چالش­ های زیادی را در سطح کلان ایجاد کرده است. بدلیل گستردگی موضوعات مطرح در کلان داده تا کنون گروه های کاربری مختلفی روی آن شکل گرفته است که سبب توسعه و پیشرفت قابل توجه در مبانی علمی و نظری آن شده است. به منظور برنامه ریزی مناسب برای شناخت ظرفیت­ های موجود، ایجاد هم افزایی بین گروه­ های کاربری و تکمیل زنجیره ارزش فناوری، ضرورت شکل گیری جامعه آزاد کلان­ داده ­ها از جمله موضوعاتی بود که در تدوین نقشه راه این فناوری در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دیده شد.

از جمله اولین اقدمات برنامه ریزی شده در جامعه آزاد کلان داده ­ها، ایجاد کارگروهی فرابخشی متشکل از صنعت و دانشگاه برای برنامه ریزی و اجرای چالش کلان ­داده ­ها بوده است. هدف از برگزاری این چالش فرهنگ­ سازی و شبکه­ سازی میان فعالیت این صنعت و افزایش آگاهی از دارایی­ های داده-محور برای خلق ارزش در کسب­ و کار می­ باشد. همچنین ارتباطات ایجاد شده از طریق جوامع کاربری، ظرفیت بسیار بالایی را برای هم­ افزایی و خلق ارزش در بخش های مختلف صنعت فراهم می­ کند.

اختتامیه اولین رویداد ملی چالش کلان داده ­ها در روز دوشنبه ا آبان 1396 در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید. این چالش با همکاری مجموعه­ های مختلف دانشگاهی و صنعتی در یک بازه زمانی 8 ماهه طراحی، برنامه ریزی و اجرا گردید. هدف از این چالش پیش ­بینی رفتار مشتریان در صنعت رایانش ابری در بخش ارائه سرویس­ های زیرساخت (IaaS) بر اساس کلان­ داده­ ها بوده است تا بتوان احتمال لغو سرویس را توسط مشتری پیش­ بینی کرد و در صورت نیاز تمهیدات لازم را برای افزایش وفاداری مشتری در نظر گرفت. داده­ های ورودی انتخاب شده بر اساس مجموعه داده واقعی سامانه ­های پشتیبانی سرویس و پشتیبانی مشتریان در یک بازه زمانی 7 ساله از 2010 تا 2017 متعلق به یکی از شرکت ­های فعال در این صنعت بوده است.

طراحی صورت مساله و آماده ­سازی داده­ ها از اوایل اسفند 95 آغاز شد و پس از جمع بندی در خصوص مدل برگزاری رویداد و تعیین شاخص ­های ارزیابی در کمیته علمی، تیم­ های شرکت ­کننده به صورت رسمی از 15 اردیبهشت به رقابت پرداختند. در مجموع 56 نفر در قالب 42 تیم از نقاط مختلف کشور به مدت 3 ماه به رقابت پرداختند و یک کارگروه متشکل از 10 عضو دانشگاهی و صنعتی روند انجام کار را مدیریت کردند. پس از ارزیابی نتایج و انتخاب تیم­ های برتر، فرآیند دریافت کدها و بررسی مستندات آغاز شد که تا پایان مهرماه ادامه داشت و در نهایت در 1 آبان 1396 مراسم اختتامیه و اهدای جوایز برگزار گردید. آقای یاسر تابنده به عنوان تیم اول، آقای محمدمهدی رضاپور به عنوان تیم دوم و خانم نفیسه حاتمی به عنوان تیم سوم انتخاب شدند. در بخش جنبی رویداد هم تیم مهیمن به انتخاب کمیته داوری عنوان تیم برگزیده در انتخاب فناوری و مستندسازی نتایج انتخاب گردید.

مجموع حجم کار مشتمل بر رقابت تیم­ها و فرآیندهای مدیریتی مربوط به آماده­ سازی، برگزاری و جمع­ بندی رویداد حدود 7000 نفر-ساعت برآورد شده است. با توجه به هزینه انجام شده برای برگزاری رویداد، منجر به بیش از 2500 درصد بازگشت سرمایه برای سرمایه­ گذار گردیده است که در نهایت بر اساس شاخص ارزیابی مدلی با 12 درصد بهبود در پیش­ بینی نسبت به حالت پایه بدست آمده است. بنابراین می­ توان گفت که نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در صورت استفاده از سکوهای جمع سپاری و نوآوری باز که در مجموعه رویدادهای چالش کلان­ داده­ ها دنبال می­ شود بسیار بالاست و در عین حال ریسک سرمایه گذاری نیز برای صنایع بسیار پایین است؛ ضمن اینکه الگوی خوبی برای پیوند بیشتر دانشگاه و صنعت نیز بدست آمده است.

چالش اصلی در توسعه علمی و فناوری در کشور، چالش فرهنگی است. اگر ما در کشور فضای مناسب را برای توسعه فناوری فراهم نکنیم، مشابه بسیاری از موضوعات دیگر که امروز شاهد آن هستیم، مجبور خواهیم بود در زمین دیگران بازی کنیم. همین موضوع نقش اصلی جوامع کاربری را در کشور تعریف می­ کند. طرح مساله های مختلف مرتبط با صنعت و دریافت بازخورد از ذینفعان از جمله موضوعاتی است که در چنین رویدادهای تخصصی دنبال می­ شود تا بستر مناسبی برای شکل گیری فرهنگ صحیح مواجه شدن با فناوری­ های نوظهور در کشور شکل بگیرد و همچنین سبب توسعه منابع انسانی برای رفع نیازهای حال و آتی صنایع گردد.