وبلاگ هکاتون هوشمندسازی داده ها

آخرین اخبار و اطلاعیه های رویداد را در اینجا دنبال کنید ...

چرا هکاتون هوشمندسازی داده ها برگزار می شود؟

بیش از سه قرن است که از انقلاب صنعتی اول که با ابداع موتورهای بخار شروع شد می گذرد. امروز، تحولات گسترده در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی با محوریت شبکه‌ها، اینترنت و سیستم‌های هوشمند انقلاب صنعتی چهارم را شکل دادهاند. در آینده با فراگیر شدن کاربردهای مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT)، اینترنت 5G، بلاکچین، سفارشی سازی محصولات و خدمات و ....، شاهد نسل جدیدی از انقلاب صنعتی خواهیم بود که از آن با نام انقلاب صنعتی پنجم یاد می شود. شکل 1 به مقایسه انقلاب صنعتی چهارم و پنجم پرداخته است.

شکل 1- مقایسه انقلاب صنعتی 4 و 5

در این میان، نیازهای داده ای کسب و کارها فراتر از جمع آوری و ذخیره سازی داده، همچنین گزارش گیری های مرسوم رفته و خلق ارزش برای کسب و کارها حیاتی محسوب می شود. زمانی می توان از داده های کسب و کار، ارزش آفرینی کرد که داده ها مورد تحلیل و کاوش قرار گیرند. بنابراین هوشمندسازی داده به معنای ایجاد ارزش برای کسب و کار، از طریق تحلیل داده هاست. هوشمندسازی داده در گردشگری، فین تک، امنیت، کشاورزی، محیط زیست و انرژی، تجارت الکترونیکی، سلامت و درمان، ساختمان، آموزش، حمل و نقل، رسانه و سرگرمی، ساخت و تولید، خدمات دولتی و بسیاری از کاربردهای دیگر قابل طرح است. با توجه به آنکه در کاربردهای واقعی، با داده هایی کلان، متنوع، با نرخ تولید زیاد و ... روبرو هستیم، هوشمندسازی داده ها به طور مستقیم در ارتباط با کلان داده ها نیز می شود.

شکل 2- پیش بینی جهانی بازار تحلیل کلان داده و کسب و کار

طبق پیش بینی ها در بازه سال 2020 تا 2027، نرخ رشد تحلیل کلان داده و کسب و کار 10.9% است و ارزش بازار جهانی آن به 421 میلیارد دلار می رسد. در این بازه زمانی با توجه به اهمیت داده های جریانی، پیش بینی شده است نرخ رشد تحلیل های جریانی 26.8% و ارزش بازار آن 52 میلیارد دلار باشد. همچنین از آنجا که بخشی از هوشمندسازی ها در ارتباط با تحلیل های پیش گویانه و آینده نگر است، برآورد شده است نرخ رشد بازار تحلیل های پیش گویانه 21.9% و ارزش بازار آن تا سال 2027 برابر با 35.5 میلیارد دلار باشد. در چنین بازاری و با توجه به کاربردها و مزایایی که هوشمندسازی داده ها برای کسب و کارها دارد، منطقی است از هم اکنون به فکر آینده بود.

شکل 3- مزایای تحلیل داده ها برای شرکت ها (منبع)

شکل 4- مزایای تحلیل کلان داده ها برای شرکت ها

با توجه به نقش حیاتی نیروی انسانی آگاه و متخصص در حوزه فناوری اطلاعات در نسل 4 و 5 انقلاب صنعتی و اهمیت جایگاه هوشمندسازی داده ها، نیاز است تا از هم اکنون به آموزش آنها پرداخته شود. بخشی از آموزش همچنان می تواند از طریق مدارس و دانشگاه با ارتقای آنها به نسل جدیدتر (دانشگاه های مهارت افزا و کارآفرین) و بهره گیری از روش های نوین آموزش مانند Flipped classroom انجام شود. اما از آنجا که برآورده شدن نیاز صنعت و بازار همچنان یک مسئله مهم است، دانشجویان یا فارغ التحصیل می بایست به طور مستقیم درگیر با مسائل واقعی باشد. اما عملا، به دلیل بی تجربگی یا کم تجربگی آن ها، صنعت آن ها را نمی پذیرد یا به سختی می پذیرد؛ زیرا صنعت به سختی اعتماد می کند و پذیرش نیروی انسانی بی/کم تجربه و بی/کم مهارت همراه با ریسک است.

بنابراین هکاتون هوشمندسازی داده ها با توجه به نقش و کاربردهای هوشمندسازی در صنعت و کسب و کارهای حال و آینده و به منظور پاسخگویی به نیازهای اسپانسرهای رویداد، اهداف زیر را دنبال می کند:

  • فرهنگ سازی و گسترش حاکمیت داده و هوشمندسازی داده در سازمان ها و صنایع
  • تربیت نیروی انسانی دارای مهارت، متناسب با نیاز صنعت و بازار کار در انقلاب صنعتی چهارم و پنجم
  • افزایش اشتغال و کاهش نرخ بیکاری فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با کامپیوتر و فناوری اطلاعات
  • کمک به کارجویان در جهت شناخت فعالان صنایع مختلف و مهارت های لازم جهت جذب شدن در صنعت
  • کمک به کارجویان در جهت شناخت استعدادها و بالفعل نمودن آنها
  • توانمندسازی کارجویان در جهت رفع نیازهای واقعی صنعت

شکل 5- قیف هوشمندسازی داده ها

ما در هکاتون هوشمندسازی داده ها، در تلاش هستیم تا همگام با تحولات فناوری اطلاعات، به استعدادیابی، توانمندسازی، انتقال تجربه و اشتغال در انقلاب صنعتی چهارم و پنجم بپردازیم. هکاتون هوشمندسازی داده ها فرصتی است برای همه دانشجویان و فارغ التحصیلان باانگیزه که با پشتکار و آموزش صحیح، همچنین هدایت دقیق و درست بتوانند به سرزمینشان ایران خدمت کنند و موجبات سربلندی و افتخار را برای خود و ایرانیان فراهم آورند.