وبلاگ هکاتون هوشمندسازی داده ها

آخرین اخبار و اطلاعیه های رویداد را در اینجا دنبال کنید ...

چه مهارت هایی برای هوشمندسازی داده ها مورد نیاز است؟

افراد زیادی برای بیش از یک دهه تلاش کرده‌اند تا علم داده را تعریف کنند. بهترین راه برای پاسخ به این پرسش استفاده از یک نمودار وِن است. این نمودار توسط Hugh Conway در سال 2010 ترسیم شده و شامل سه دایره ریاضیات و آمار، دانش دامنه (دانشی درباره دامنه‌ای که محاسبات و خلاصه‌سازی در آن انجام می‌شود) و مهارت‌های هک می‌شود. اساسا اگر فرد بتواند همه این سه مجموعه فعالیت را انجام دهد، دانش خوبی در زمینه علم داده دارد.

شکل 1- علم داده در قاب نمودار ون (مقاله 4)

بنابراین علم داده، یک زمینه علمی میان رشته ای است. علم داده را می‌توان به عنوان تلفیقی از چندین رشته شامل تحلیل داده، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی داده، یادگیری ماشین، تحلیل‌های پیش‌بین، تحلیل‌های کسب‌و‌کار و دیگر موارد دید.

شکل 2- علم داده به عنوان یک علم میان رشته ای

بنابراین علم داده ارتباط مستقیم با هوشمندسازی داده ها دارد. در واقع بخشی از هوشمندسازی داده ها و خلق ارزش از داده های خام را نیروهای انسانی حوزه علم داده انجام می دهند. مهندسین داده، تحلیلگران داده و عالمان داده از جمله مهمترین افرادی هستند که در حوزه علم داده فعالیت می کنند. اگر می خواهید بدانید این افراد چه مسئولیتی دارند و هر یک به تفکیک چه مهارت هایی را لازم دارند به مقالات شماره 1 الی .... مراجعه کنید.

شکل 3- مقایسه مهارت های مورد نیاز دانشمند داده، مهندس داده و تحلیلگر داده

به طور کلی، از نظر ما مهارت های مورد نیاز برای علاقه مندان به هوشمندسازی داده ها در عصر انقلاب صنعتی 4 و 5 به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. مهارت های نرم و مهارت های سخت یا فنی. مهارت های نرم، آن دسته از مهارت هایی هستند که فرد را قادر می سازد با یک محیط کاری سازگار شود. مهارت های نرم شامل شخصیت، نگرش، انعطاف پذیری، انگیزه ها و رفتار فردی است. مهارت های نرم آنقدر مهم هستند که اغلب دلیل تصمیم گیری کارفرمایان و مدیران در مورد نگهداری یا ارتقا یک کارمند است. مهارت های نرم اغلب سخت تر از مهارت های فنی یاد گرفته شده و به دست می آیند. مهمترین مهارت های نرم عبارتند از: ارتباطات، تفکر انتقادی، رهبری، نگرش مثبت، کار گروهی و اخلاق حرفه ای. مهمترین مهارت های فنی با نگاهی کلان تر نسبت به آن چه پیش از این بیان شد، نیز در شکل 4 آمده است. اغلب درصد قابل توجهی از مهارت های نرم برای فرد مورد نیاز است اما همه مهارت های فنی برای یک جویای کار در حوزه هوشمندسازی داده مورد نیاز نیست و بستگی به زمینه فعالیت و کاری وی دارد.

در هکاتون هوشمندسازی داده ها، تلاش می شود تا ضمن فراهم آوردن شرایطی برای ارتقای مهارت های فنی شرکت کنندگان، به مهارت های نرم آن ها نیز توجه شود و زمینه بهبود این مهارت ها نیز ایجاد شود. امیدواریم شما نیز یکی از شرکت کنندگان در هکاتون باشید :)

شکل 4- مهارت های فنی در مسیر هوشمندسازی (داده ها)

مقاله 1: مقایسه دانشمند داده، تحلیلگر داده و مهندس داده

مقاله 2: مشاغل مرتبط با دیتا

مقاله 3: تفاوت دانشمند داده، مهندس داده و تحلیلگر داده

مقاله 4: علم داده، تحلیل داده، داده‌کاوی و یادگیری ماشین

مقاله 5: مهندس داده، تحلیلگر داده و دانشمند داده